Moje běžecké začátky v roce 2011

V předchozím článku Závislost na běhu jsem psal, jak jsem začínal před 2 roky s běháním. Nejdříve jsem běhal stejnou trasu 5 km v průměru asi 2x týdně, podle počasí. Krásný okruh celý po rovinatém asfaltu. To mi vydrželo asi rok. Bohužel jsem musel od podzimu do jara často bojovat s nachlazením, ta zátěž na organismus a nevlídné počasí mi dávalo zabrat. Nestačil jsem se pořádně vyléčit, šel jsem běhat a pořád se mi to vracelo a vracelo, ale nedokázal jsem si pomoct. Snažil jsem se jíst hodně vitamínů. Prostě je to boj.

Navýšení kilometráže

Po roce běhání mi přestala původní 5 km trasa stačit a přidával jsem si další kilometry až na současných 10 km. Tomuto tréninku říkám tempový a podle knížek by mě to mělo zlepšovat kondici a základní vytrvalost. Po krátkém rozběhání cca 500 metrů běžím těch 10 km tak, abych držel stejný tempo a když se cítím dobře, tak zrychluju. Po doběhnutí běžím nebo jdu ještě 500-1000 metrů až do zklidnění. Pak následuje ještě krátký strečink.

Zařazení intervalového běhu do tréninku

Ale zlepšení nebylo takové, jaké jsem si představoval. A tak jsem pátral na internetu, časopise Běhej a knížkách o běhání. Všude se psalo o intervalových trénincích, že to je nutné absolvovat, pokud chci běhat rychleji. Měl jsem k tomu značný odpor, protože mě bavilo běhat souvislý běh a postupně zvyšovat tepovou frekvenci. Nejdříve jsem začal tento trénink: rozběh 10 minut + 3×400 metrů na maximum + výklus dalších 10 minut. To mě ale přestalo bavit, protože jsem se chtěl zlepšit ve sprintu. A tak jsem si vymyslel pyramidový běh. Je to velká dřina, ale neskutečně me to začalo bavit a zlepšení je znát. Trénink: 8 minut rozběh, pak následuje 100-200-300-400-300-200-100 sprinty s přestávkama 1 minutu a na závěr 8 minut výklus. Tuto tréninkovou jednotku jsem si zařadil 2x týdně a samozřejmě jsem ponechal ten souvislý běh 10 km. Ještě jsem to začal doplňovat jízdou na kole 1x týdně. Takže trénuju 4x týdně.

Na všechno používám hodinky Garmin Forerunner. V internetové aplikaci Garmin Connect jsem si nastavil ten pyramidový běh přesně rozfázovaný a nahrál do hodinek, takže hodinky mě trénují jako osobní trenér (vždy spolehlivě a přesně).