Jak získat závislost na běhu

Když jsem před 2 lety začal běhat, měl jsem o 20 kg více a nedokázal jsem v kuse uběhnout více než 500 metrů. Začátky byly krutý. Moje kondice byla mizerná a bylo to způsobené sedavým zaměstnáním a minimálním pohybem 2 roky nazpátek. Již po pár dnech a pravidelném běhání 2-3x týdně se dostavila změna v myšlení a začalo mě to neskutečně bavit. Moje váha šla rychle dolu. K běhu jsem přidal i zdravou výživu a přestal jsem jíst sladké, zmrzlinu, smažená jídla apod. Začal jsem jíst hodně zdravě. Přesně jak se psalo ve všech knížkách o sportovní výživě a běhání.

Cíl a motivace

A proč jsem začal s běháním a hubnutím ? Chtěl jsem se vrátit zpátky ke svojí původní váze 90 kg a shodit břicho atd., prostě klasika. Stanovil jsem si cíl, že chci vážit 85 kg. Po splnění cíle jsem ale běhal a hubnul dál, protože mě to bavilo. Později se přidala motivace v podobě účasti na závodě Runtour, který se měl konat v říjnu a měl jsem tedy několik měsíců na přípravu. Tato myšlenka mě úplně nadchla a hnala kupředu. Kdybych ten závod neměl každý den v hlavě, možná bych s běháním přestal. Měl jsem cíl zaběhnout si závod na 5km. Hodně mi při tréninku pomohla mobilní aplikace CardioTrainer, která díky GPS signálu zaznamenávala všechny moje běhy. Díky této vymoženosti jsem viděl to neustálé zlepšování časů, které mě hnalo dopředu a líbil se mi graf, kde byla znázorněna moje váha. Dnes již používám GPS hodinky Garmin.

Naučil jsem se pár věcí. Když chci zhubnout, musím přestat poslouchat rozum a neslyšet tukové buňky, jak volají mozek o pomoc. Oni křičí, pomoc pomoc, zachraň nás rozume, ať to ten blázen nedělá, vždyť nás všechny spálí :-). Spálit přebytečný tuk se mi podařilo velmi rychle, zhruba za 5 měsíců. Hubnul jsem pak dál až na 80 kg a šlo by to možná ještě víc, ale když jsem začal slýchavat, že vypadám jak Dachau apod., začal jsem zase pořádně jíst a méně běhat. Přes zimu jsem moc neběhal a hodně jsem posiloval. Přibral jsem 6 kg, ale na jaře jsem začal opět běhat a 3 kg šla dolu. Od té doby si držím už půl roku stejnou váhu 83 kg a přestal jsem to řešit.

Toť vše o začátcích až po závislot na běhu. V příštím článku chci napsat moje pokroky v tréninku.