Běh a inspirace pro běhání

Začněte pravidelně běhat v jakémkoliv věku. Běhat se dá také po celý rok. Pro běh venku neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Běh vyplavuje endorfiny do mozku a způsobuje dobrou náladu a pocity štěstí. 

Motivace pro běhání

Aby vás běh začal bavil, vytvořte si vlastní cíle, které pak budete plnit a překonávat (např. zhubnout 5 kg, uběhnout 5 km pod 20 minut apod.). Pokud chcete běhat s někým dalším, ale nikoho jste nesehnali, můžete zkusit třeba Virtuálního partnera v hodinkách.

Jak působí běh na duši

Běh má pozitivní vliv na psychiku a odbourává stres. Běh může fungovat jako meditace. Když poběžíte volně, rozum se dostane do harmonie s tělem. Pokud poběžíte naplno, bude vaše tělo plně využívat rozum a budete mít po běhání „čistou hlavu“. Otevře se vám vnímání a komunikace prostřednictvím duše. Při běhání se také uvolňují „hormony štěstí“ endorfiny.

Jak působí běh na tělo

Pokud budete běhat pravidelně, půjde vaše kondice nahoru, srdce bude výkonější a bude pracovat efektivněji při nižší tepové frekvenci. Sníží se krevní tlak. Plíce zvýší svoji kapacitu a budou podávat větší výkon. Zlepší se přenos kyslíku a zásobení živinami. Tělo bude lépe využívat energii. Výzkumy také potvrzují, že u běhajících lidí se vyskytuje mnohem menší počet civilizačních chorob (vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, mozková mrtvice, cukrovka). Pokud se člověk při běhu potí, vylučuje potem z těla odpadní látky.

Ovšem je třeba dávat pozor na rozdílné adaptace těla. Svaly si rychle zvyknou na zátěž, ale kloubům a šlachám to trvá déle. Není dobré začít běhat často, ale zvyšovat zátěž postupně.

Zajímavé odkazy

Běhej.com – velmi pěkný web o běhání a možnost předplatit si časopis Běhej
Runtour – seriál závodů v běhu pro celou rodinu, pro začínající běžce i zkušené závodníky (traťě 500m, 1000m, 5km, 10km)

Zdroje

Galloway’s Book on Running 2nd. Edition (Jeff Galloway, 2002)
Běhání (Libor Soumar)
Transformace vědomí – Tajemství kříže (Tomáš Keltner)