Recenze náramku Xiaomi Mi Band – monitoring spánku a krokoměr

Zdánlivě nesouvisející téma s během, ale podle mě je kvalitní spánek hodně důležitý pro všechny sportovce. Bohužel mám problémy se spánkem, budím se často a brzo ráno. Proto jsem zainvestoval do monitoru spánku. Tuto funkci dle dostupných informací na internetu skvěle umí chytrý náramek od čínské firmy Xiaomi s názvem Mi Band.IMG_1281

Xiaomi Mi Band

Mi Band jsem sehnal za cca 650 Kč (včetně poštovného). Je to lehký silikonový pásek na ruku, do kterého se umisťuje čip se senzory a ten měří kromě spánku také počet kroků, přičemž dokáže rozeznat chůzi od běhu. Mě ale zajímá pouze monitoring spánku. Jsem zvědavý na první výsledky měření. Můj odhad je nějakých 5 hodin v průměru za den, převalování v posteli nepočítám.

Ještě pár informací k náramku. Na ruce sedí jak ušitý, skoro o něm nevím, je lehoučký. Baterie by měla vydržet nabitá cca 30 dní a dobíjení přes USB kablík (speciální, je součástí balení) trvá chvíli, cca 30 minut. Mi Band nemá žádný displej, pouze 3 bílé diody a veškeré statistiky a grafy jsou k nahlédnutí v mobilní aplikaci (zdarma pro iOS nebo Android). Synchronizace probíhá automaticky po spuštění aplikace na mobilu přes Bluetooth.

Vestavěný vibrační budík funguje skvěle, jemně zavibruje na ruce a musí se na něj poklepat prstem, jinak cca za 5 minut vibruje znova a znova. Nastaví se v mobilu čas buzení a náramek umí vzbudit až půl hodiny předem, pokud zrovna nespíte hlubokým spánkem (vzbudí mě to skoro vždy dřív).

Statistiky

Statistiky po dnech, týdnech, měsících lze snadno získat pomocí aplikace Zdraví (Health) na iOS, kde se dá nastavit automatický import dat ze zdroje MiFit.

IMG_1283

Aplikace Zdraví s importem doby spánku z Mi Fit

IMG_1285

Aplikace MiFit…v 5:08 jsem měl nastavené probuzení náramkem (Mi Fit správně poznal, že jsem stal z postele…šel jsem totiž na záchod a do kuchyně…)

IMG_1641

Statistiky po dnech

První noc mi náramek naměřil 8h17m spánku, z toho 2h14m hlubokého spánku. Jakým algoritmem se ten hluboký spánek počítá netuším, ale čas usnutí i probuzení přesně sedí. Průměrně spím 8 hodin denně, nejvíce času v hlubokém spánku jsem měl 3h 26m, jinak se to pohybuje mezi 2-3 hodinama za noc.

Po cca 3 týdnech používání musím konstatovat, že tento náramek funguje dobře až na jednu drobnost, která se ale dá odladit softwarově (možná to časem Xiaomi udělá). Jde o to, že když vstanu z postele např. v 5:35, dojdu si na záchod, umýt ruce a jdu zpátky do postele, už mi to nezapočítá jako Wakeup (oranžové pole v grafu), ale rovnou jako čas vstávání a ukončení spánku, ačkoliv třeba pak ještě hodinu v klidu ležím – tím to trochu zkresluje statistiky.