Recenze hodinek Garmin Fenix 3

První hodinky Garmin jsem kupoval v lednu 2013, šlo o model Forerunner 405. Nyní po 4 letech fungování jsem při sundavání z ruky ulomil pásek a nechtělo se mi investovat do nového (590 Kč) s tím, že nevím zda půjde vůbec vyměnit. Navíc by potřebovala vyměnit i baterie, kterou musím každý den dobíjet a výdrž při aktivitě se pohybovala kolem 4 hodin. Takže Forerunner 405 míří do šuplíku a nahrazuje ho model Fenix 3.

Zvolil jsem základní model bez HR a optického měření tepu. Optický měřič tepu prý v chladném počasí funguje špatně a na intervalový trénink je také nevhodný. Sice je dobrý na sledování klidového tepu, ale to mi za ty 2000 Kč navíc nestálo.

Snad mi Fénix vydrží déle než ty 4 roky, byl drahý jako prase a to jsem ho kupoval s velkou slevou. Tento model se prodává již 2 roky, je osvědčený a používá ho spousta známých.

Zatím mám hodinky jeden den, na ruce sedí dobře, jen se dost blbě nandavají, takže je asi budu nosit 24 hodin denně. Plné nabití (při cca 20% nabití trvalo asi 2 hodiny). Už se těším na intervalový trénink, až budu moct vyzkoušet nastavení různě dlouhých úseků včetně rozklusu a výklusu.

Garmin Connect

Aktivity lze sledovat na počítači skrze aplikaci Garmin Connect. Spárování s mobilem (Garmin Connect Mobile) proběhlo bez problémů. Synchronizace aktivit automatická, nemusím zapínat počítač super. Co tak koukám na změny v Connectu, přibyl mi tam monitoring spánku a počet kroků (na tyhle věci jsem dříve zkoušel náramek Xiaomi Mi Band a nyní to mám v hodinkách.

Odhad VO2max - hodnota na sledování výkonu

Odhad VO2max – hodnota na sledování výkonu

Monitoring spánku

Monitoring spánku

Fotogalerie

img_4196

Displej je obrovský, váha tak na hraně snesitelnosti

Předpověď počasí po hodinách a dnech

Doplňky a snímače

Hrudní pás na měření tepu zatím budu používat od starých hodinek. Nemám v něm gyroskop a měřáky vertikální oscilace, dobu kontaktu se zemí apod. jako má HRM RUN 2, ale bez toho se zatím obejdu.

Více doplním později.

Fyziologická měření

Fenix umí měřit VO2 max (ukazatel aerobní vytrvalosti), dobu regenerace, obnovení srdečního tepu po aktivitě (2 minuty po skončení aktivity zobrazí rozdíl TF, čím vyšší, tím zdravější srdce), laktátový práh (lactate treshold), připravenost k výkonu (zobrazí se po cca 8 minutách běhu) a míru stresu (3-minutový test kolísání TF). VO2 max se dále používá k odhadu výsledných časů.

Stručné shrnutí: Těžký na ruce, ale nadupaný stroj s velkou výdrží baterie. Pro ženy nedoporučuju (raději lehký model 235), pro může jasná volba! Měl jsem možnost vidět naživo Garmin Fenix 5, mají jít do prodeje v březnu 2017. Ve srovnání Fenix 5 mají větší čitelnější čísla a pár funkcí počítaných přímo v reálném čase, jinak rozměrově a váhově vypadají stejné. Cenově mnohem dražší.

 

Aktualizace po 3 měsících používání

Fenix 3 fungují skvěle, akorát pár poznatků mám:

  1. NEVÝHODA: Velikost a váha (ale kdyby byly lehčí, zase by asi neměli tak skvělou výdrž baterie…).
  2. Funkce měření VO2MAX funguje podle mě správně pouze na rovině (nezapočítává výškový profil), asi nepočítá ani s protivětrem, únavou atd., ale dá se to celkem použít jako ukazatel výkonnosti, skvělá věc. Test laktátového prahu také nepočítá s výškovým profilem trati, ale bude podle mě odpovídat celkem dobře aktuální výkonnosti, když se bude provádět na stejném úseku (např. stupňovaný běh).
  3. VÝHODA: Signál GPS chytí během pár vteřin
  4. VÝHODA: Notifikace hovorů, SMS, Whatsappu, Messengeru přes Bluetooth
  5. VÝHODA: Automatická synchronizace aktivit přes Bluetooth, už ve dveřích domu mobil notifikuje nahrání aktivity na Strava
  6. VÝHODA: Existuje i kniha Jak získat formu s GPS monitorem srdeční frekvence (ukázka), zatím ji nemám…

Jak postupovat v případě chyby – poslední aktivita se nesynchronizovala s Garmin Connect

UPDATE 26.1.2019
Občas se stane, že se automatická synchronizace aktivit z hodinek do mobilu nezdaří (konkrétně do mobilní aplikace Garmin Connect). Mě se to stalo za 3 roky používání hodinek asi 3x. Běžíte např. dlouhý běh, honíte kilometry a nezapočítá se vám přes 20 km ? Existuje řešení, snadné a rychlé.
Připojíte hodinky přes USB k počítači, zkopírujete si do počítače z adresáře ACTIVITY soubor s koncovkou .FIT (např. 91Q90212.FIT) podle datumu poznáte o jakou šlo aktivitu, přejmenujete soubor např. na 91Q90212_fix.FIT a zkopírujete z PC do hodinek do adresáře ACTIVITY. Hotovo. Odpojíte hodinky, popostrčíte synchronizaci v mobilní aplikaci nebo počkáte až se spustí sama. Aktivita se přidá a o nic nepřijdete.