Knihy o běhání

Na knižním trhu existuje mnoho knih o běhání, posilování a zdravé výživě. Zakoupil jsem mnoho titulů a rozhodl jsem se o nich něco málo napsat a usnadnit tak ostatním běžcům cestu k jejich nalezení. Nejvíce knih k dostání je od známého propagátora běhu Miloše Škorpila. Např. doporučuji zakoupit Běžeckou čítanku. Za 170 Kč získáte přehled základních znalostí o běhání a tréninku. Jsou tam naprosté základy běžeckých dovedností, jak se správně rozcvičit, jak sledovat tepovou frekvenci atd.

Pokud se chcete inspirovat v dalekém Mexiku od místního kmene Tarahumarů/Rarámuri, tak je na trhu od roku 2012 světový bestseller Born to run přeložený do češtiny pod názvem Zrozeni k běhu. Knihu napsal američan, takže ten příběh je trochu přibarvený. Začátek mi přišel hodně nudný, ale tak od druhé třetiny knihy mě to chytlo, ač moc takové povídačky nemusím, tak tenhle příběh na mě hodně zapůsobil a získal jsem pocit, že jsem taky zrozen k běhu :-). Akorát nevím, co s tou knížkou po přečtení mám dělat, asi jsem si jí měl pouze někde zapůjčit.

Podobné příběhy najdete také v knize Jez a běhej od vynikajícího sportovce Scotta Jurka (ultravytrvalec, bývalý běžec na lyžích). Z této knihy jsem si vzal poučení, že ideální sport na rozvoj aerobní kapacity je běh na lyžích. Při běhu s hůlkama se zapojuje spousta svalů a dopad takového tréninku je mnohem vyšší než při pouhém běhu bez hůlek. V čechách je  podle mého názoru podobným příkladem Vít Pavlišta, který dříve údajně dělal severskou kombinaci a dneska mu to skvěle běhá.

Velmi mě zaujala kniha Běhání – anatomie, cena cca 430 Kč. V této knize jsou popsané cviky na posílení svalů, které se zapojují při běhu. Zhruba 50 nejúčinnějších cviků, několik z nich jsem ihned zařadil do posilovacího tréninku.

Dalším skvělým titulem je Gallowayova kniha o běhání od amerického běžce Jeffa Gallowaye. Kniha je také přeložená do češtiny, i když mě celkem štvalo, že si překladatel nedal práci převést všudepřítomné americké míle na evropské kilometry, ale jinak nemá chybu a hodně mi obsažené informace pomohli v začátcích.

Ještě bych doporučil knihu od českých autorů Aleše Tvrzníka a Libora Soumara s názvem Běhání. Najdete v ní všeobecné informace o běhání, základy tréninku atd.

Aktualizace

Dokoupil jsem další literaturu. První kniha se jmenuje Posilování středu těla anatomie a jsou v ní cviky na protažení, posílení stability a svalů středu těla, cviky na zvýšení síly svalů středu těla, nová dimenze na pěnovém válci a vzorový trénink. Další knížka se jmenuje Posilování anatomie (5 základních cviků). Jsou tam návody na kliky, přítahy, posilování břicha atd.