Chia – semínka běžců

O semínkách chia (šalvěji hispánské) jsem slyšel zatím jen samá pozitiva. Údajně o jejich super vlastnostech věděli už staří Aztékové, takže nejde o žádnou novinku. Někteří běžci si je dávají do nápojů a pijí je např. při maratonu. Už dlouho jsem je chtěl ochutnat a nyní se mi konečně podařilo je sehnat.

Prohledal jsem internet a zjistil jsem, že semínka chia absorbují hodně vody a dokáží zvětšit mnohonásobně svůj objem. Díky této vlastnosti udrží organismus dlouho hydratovaný, to se při dlouhé běhu opravdu hodí. V suchém stavu jsou malinká a nemají žádnou chuť.

Zkusil jsem si je dát ráno do bílého jogurtu. Také jsem zkusil dát je do lhenické šťávy a dá se to pít, nejsou vůbec tvrdá a při polykání nevadí. Pokud se nechají delší čas ve vodě, vytvoří gelovou tekutinu (alespoň 15 minut). Dobrý je namočit si je před tréninkem ve vodě a pak je přidat do nějakého koktejlu. Chutná mi třeba borůvkové smoothie. Před během si dám do skleničky s vodou chia, vyndám s mrazáku hrst borůvek a po doběhu smíchám společně s bananánem, kefírem a třeba medem, vše společně rozmixuju a piju.

Proč se jim říká „semínka běžců“  a zázračná „superpotravina“ ?

Mají hydrofilní vlastnosti (zadržují vodu) a dobře tak zásobují svaly vodou během výkonu. Podle internetu mají také nízký glykemický index (to znamená,že se v těle rychle přemění na glukózu). Mají neutrální chuť, takže se dají kombinovat s jídlem a nesmrdí jako např. kustovnice čínská nebo mladý ječmen – tj. další superpotraviny. Obsahují bílkoviny a omega 3 mastné kyseliny, další super věc pro běžce. Aby toho nebylo málo, obsahují antioxidanty, vitamíny B, C, E, minerální látky a stopové prvky (vápník, železo, zinek, draslík, hořčík, fosfor).

Chia semínka jsem zařadil do jídelníčku stejně jako už dříve mořskou řasu chlorella a kloubní výživu. Nejlepší je nechat semínka namočená ve vodě a pak vypít. Připomíná mi to aloe vera nápoje, ale narozdíl od aloe nemají chia žádnou výraznou chuť, takže se dají skvěle kombinovat. Dají se přidávat třeba do sušenek.