Recenze běžeckých bot Adidas Energy Boost 2

Jak jsem si koupil Boost adidasky a nyní běhám s „nekonečnou energií“. Původně jsem si chtěl koupit úplně jiný model (Adidas Boston 4), ale v regálu mě na první pohled zaujal jiný model bot Adidas, a sice zářivě modré Energy Boost 2.

Označení 2 znamená druhou generaci revolučních bot Adidas Energy Boost. Před koupí jsem si na internetu zjistil o těchto botách pár informací. Velice zajímavě vypadá video, ve kterém je srovnání dopadu závaží na 3 různé materiály (boost, EVA, beton). EVA je klasický materiál použitý v běžeckých botách značky Adidas. Boost vypadá jako kuličky polystyrenu, ale opravdu jen vypadá. Podrážka je pevná a ze spodku potažená gumou Continental, která by měla hodně vydržet. Novinku Boost s velkou slávou představoval v v Praze roku 2012 bývalý fotbalista Pavel Nedvěd a psalo se o revoluci v běhání. Nyní je v prodeji již druhá generace bot s technologií Boost.

Hmotnost

Na internetu se píše o hmotnosti 270 gramů při velikosti UK 9, ale nevím to jistě. Zakoupil jsem velikost UK 10 a váha mi ukázala 305 gramů, což mě dost zklamalo. Na závody mi to přijde poměrně dost.

Sedí jako ponožky

Boty mají úzkou špičku, asi jako všechny modely Adidas, takže nic pro mě. Chtěl jsem ale vyzkoušet nějaké adidasky a nakonec jsem si je i koupil. Energy Boost 2 jsou maličko širší než třeba model Boston. Použitý materiál Techfit se vytvaruje podle chodidla doslova jako ponožka. Navíc výrobce slibuje, že by měl Techfit zajistit stejné teplotní podmínky za každého počasí. Mě pocitově je v botách docela horko, ale noha se mi nepotí.

Pocity při závodě

V botách jsem zatím běžel jeden závod na 15 kilometrů. Pocity jsou výborné. Při běhu do kopce jsem měl dokonce pocit, že mám v botách péra a skáču jako nic. Odpružení Boost skutečně pruží jak blázen. Opravdu se mi běželo lehce a předbíhal jsem jednoho běžce za druhým. Při běhu skopce mě to nutilo běžet rychleji, než bych možná chtěl, což je také dobře. Na rovině jsem trochu cítil větší hmotnost, ale odraz bych opravdu snažší než např. s mým jiným modelem Mizuno Wave Inspire 9 nebo starším modelem bot New Balance, které váží úplně stejně (305 gramů).

Ovšem jsem zvědavý, co tomu řeknou nohy za pár let užívání. Raději budu používat na střídačku méně odpružené boty, aby mi nohy neochably. Už se těším na další tréninky a závody, určitě boosty budu používat. Ještě musím poznamenat, že cena bot byla 3799,- Kč (březen 2014). Tak doufám, že se textilní svršek bot neroztrhá a boty vydrží dlouho. Záruka samozřejmě platí 2 roky.

Doplnění článku (po cca 18 měsících užívání bot)

Přidávám aktualizaci (říjen 2015) po zhruba 1,5 roku od zakoupení (březen 2014). V botách jsem běhal nepravidelně, pár měsíců jsem v nich neběhal vůbec, ale v poslední době jsem se k nim vrátil a musím uznat, že nejsou vůbec špatný. Naběhal jsem v nich stovky kilometrů a používám je už pouze na tréninky. Na závody si beru lehčí maratonky značky New Balance.

Docela mě potěšil stav podrážek, pořád vypadají skoro jako nepoužitý, i když v nich dost často běhám na kamenitém povrchu. Nic se z nich neodlepuje a drží.