Počítání přijatých a vydaných kalorií

Těžký se v tom vyznat, na každém výrobku v krámu jsou nějaký nutriční hodnoty, kJ,kcal, kdo se v tom má vyznat. Když ani nevím, kolik toho mám za den sníst, kolik toho spálím běháním, cvičením nebo jen běžným způsobem života. Tělo má svůj bazální metabolismus a spaluje kalorie, i když člověk třeba spí. Jenom dýchání, srdeční činnost atd. spalují neustále kalorie. Snažil jsem se tomu přijít na kloub a tady jsou moje výpočty.

Již delší dobu používám na běh a záznam sportovních aktivit aplikaci Garmin connect. Umí spočítat spálené kalorie na základě času běhu a uběhnuté vzdálenosti, nebo doby plavání. Takže dobrý základ pro výpočet spálených kalorií. K tomu je třeba započítat ten bazální metabolismus. Podle měžení na profiváze mám BMR 2042. Takže za den musím sníst minimálně 2042 kalorií (kcal). Díky Garmin connect jsem objevil druhou skvělou aplikaci myfitnesspal, ta se dá propojit s Garmin connect a získám tak přehledné grafy včetně spálených kalorií z fyzických aktivit (např. běh).

Cíl přibrat 4 kg

Do Myfitnesspal se dává cílová hmotnost, v mém případě jsem si dal za cíl 79 kg při současné váze 75 kg. Dále je třeba vybrat způsob života, jakou fyzickou aktivitu člověk musí vynaložit v zaměstnání. No, vypočítalo mi to cílovou hladinu 2500 kalorií na den a pokud to budu dodržovat, měl bych časem přibrat ty 4 kila a vážit 79 kg. Ok, rozhodl jsem se, že aspoň týden budu vyplňovat všechny nutriční hodnoty potravin, který sním. Je to strašný vopruz, šílená práce, sežere mi to spoustu času, ale vypadá to hodně zajímavě.

2500 kalorií za den

Těch pár dní vyplňování všech hodnot mi dává docela slušný přehled o tom, kolik třeba rohlík nebo jogurty mají kalorií. Doporučuju taky zkusit. Docela jsem byl v šoku, kolik toho musím za den sníst, abych splnil cíl 2500 kalorií. Jenže ono je to ještě těžší, pokud v ten den jdu běhat, plavat nebo posiluji. A to je skoro každý den, takže žádných 2500, ale spíše přes 3500 kalorií za den.

caloriescons

celkem přijato kalorií – 23.5. jsem se fakt snažil sníst, co nejvíc šlo, tolik normálně nejím

Např. hodina běhání mým průměrným tempem spálí cca 1000 kalorií, to je 40% toho, co bych měl za den sníst ?! Když jsem běžel v Praze maraton, tak jsem při něm spálil 3500 kalorií, to je šílený. Mám opravdu co dělat, abych snědl za den 2500. Kolik toho asi musí sníst běžci, co běhají běžně třeba 400 km měsíčně ? 4500 denně ? Nechápu, jak to dělají. Když jsem začal s běháním, naučil jsem se jíst zdravě, trvalo mi to dlouho a bylo to těžký.

netcaloriescons

po odečtení spálených kalorií z Garmina – 2 z 5 dní hodně pod čarou, 21.5. jsem byl plavat a pak ještě běhat, takhle těžko přiberu

Teď chci přibrat a asi budu muset překopat úplně jídelníček. Nebo omezit sportovní aktivity, ale to nechci. Třeba zjišťuju, jak málo kalorií má třeba bílý jogurt, který mě dost zasytí. Co místo něj ? Jasně, dají se kupovat tučný jogurty, ale zase tuku podle měření sním dostatek a proteiny, u těch mám co dělat, abych splnil cíl. Náhradu nemám. Ale pár tipů na přibrání už jsem našel, např. palačinky s nutellou a sklenice mlíka, to dokážu sníst v množství 1200 kalorií. Proti tomu svíčková s 3 knedlíkama má „jen“ 600 kalorií. Blbý je, že v hospodách neuvádí kalorie ani hmotnost, takže ty kalorie třeba počítám špatně.

Každopádně myfitnesspal umí na základě denního jídelníčku říct, kolik bych vážil za 5 týdnů, když bych dodržoval cíl. Díky tomu aspoň zjišťuju, kolik toho mám jíst, abych přibral nebo si aspoň udržel váhu a nemusel omezovat tréninky. Hubnout už opravdu nechci.