Tréninky a závody 11.5.2026 – 7.6.2026

1.TÝDEN – 5x běh 65 km, 1x kolo, 2x posilování
2.TÝDEN – 5x běh 60 km, 2x posilování, 2x plavání
3.TÝDEN – 5x běh 60 km, 1x kolo, 2x posilování
4.TÝDEN – 4x běh 42 km, 1x kolo 53 km, 2x posilování, 1x plavání

Plánované akce:

16.5.2026 Lomecký běh 12 km JBP, trail, převýšení 123m
23.5.2026 Římov 7.5 km, trail (převýšení +128m)
30.5.2026 RunCzech 1/2 maraton České Budějovice 21 km (silnice, rovina)
6.6.2026 Běh na Kohout 10 km JBP (běh do vrchu, prvních 5 km výběh s převýšením +325m a druhých 5 km seběh)
20.6.2026 Běh bez hodinek Holubov 6 km JBP, VOLNĚ-TIPOVAČKA
21.6.2026 Běhej Lesy Milovy 22 km, trail (převýšení +547m)
27.9.2026 NEUSIEDLER SEE MARATHON

1.TÝDEN

po – běh 6 km 6:02/km TF 116 RPE 1 + běh 3 km 5:36/km TF 121 RPE 2
Ranní výklus po závodě z autoservisu nalačno a bez kafe, těžký nohy. Odpolední běh pro auto byl super, nohy už cajk, ale musel jsem si to zkrátit kvůli bouřce.

V sobotu se těším do Lomce na pohárovou akci, už je přihlášeno 163 lidí na hlavní závod. Poběží se dvakrát 6 km okruh https://mapy.com/cs/turisticka?dim=68301a4f0b0be91e3fc867e7&x=14.1855819&y=49.0963528&z=15 , 12 km s převýšením 246 metrů. To je trať jako dělaná pro mě 🙂

út – posilování 70 min.

st – r2km, 4×100, rychl.intervaly na dráze 3x(3×400 P1,5) P3 RPE 8, v2km + večer sauna
Okruhy stupňovaně v tempu 3:30-3:16/km: 1:24-1:20-1:19, 1:21-1:20-1:18, 1:23-1:20-1:18

čt – běh na Kleť 12 km (+542m) 7:19/km 1:30 hod. TF 122 RPE 4
Po včerejších intervalech dost bolestivé, trénink odolnosti na letní dlouhé závody v kopcích. Asi jsem si lehce ztížil sobotní závod, lehkost v nohou nečekám, trénuju v hlavě na tuhle prasárnu 🙂

pá – posilování 65 minut

so – závod 12 km 4:21/km TF 172 RPE 8

Lomecký běh 16.5.2026 – 9. místo čas 53:51 (po přičtení 6 minut za zkrácení trasy)

Poutní areál Lomec znám, ale běžel jsem tam poprvé. Moc hezké místo. Start byl v 10:00. Pršelo a mělo se běžet terénem, takže trailové boty byla správná volba. Akce to byla obrovská, celkem se závodilo asi v 34 kategoriích od dětských tratí až po dvě dospělácké tratě, přihlášeno předem bylo přes 400 lidí. Tomu odpovídalo také značení tratí, nejvíce křížení tratí bylo kolem kostela.

Pohárový závod byla dvanáctka, dva okruhy po 6 km. Že to bude pořádný průser mi došlo hned v první zatáčce, kde nestál nikdo z pořadatelů a obrovský dav řídil jeden běžec (byl to pořadatel), který křičel na prvního Davida „teď doprava“. Křižovatek na trase bylo asi tak deset a viditelnost v dešti byla špatná, já si nevzal brýle, abych viděl lépe :-). Hned na prvním kilometru byl těžký technický seběh přes kořeny a já tam ztratil kontakt s první skupinou 6 běžců.

Od druhého kilometru jsem vedl druhou skupinu, dalo by se říct do záhuby :-). Trať byla moc hezký trail. Na čtvrtém kilometru byla vracečka do poutního místa a po zatáčce doprava ke kostelu mělo přijít vybočení z cesty doleva a já běžel po cestě dál, protože tam bylo značení (jenže to bylo značení dětské tratě, to jsem samozřejmě netušil). V té chvíli mě začal předbíhat Honza Ludvík a tak jsem přenechal vedení skupiny na Honzovi a chvíli jsem se za ním v seběhu zuby nehty držel, na záda mi dýchal Jirka Brodmann.

Po 150 metrech rychlého seběhu značení skončilo a křižovatka nabízela dva různé směry, ani jeden nebyl značený. Zastavili jsme, zanadávali jsme si a valící se skupinka dolu za náma s Honzou Gregorem a Honzou Petrou našla tu správnou „dětskou odbočku“, vrátili jsme se a běželi za Honzovou skupinou (po dětské trase, to jsme nevěděli). Po chvíli přišla další křižovatka a kluci běželi rovně, já bez brejlí zahlédnul značení nahoru doleva a naše skupiny se spojily a běželo nás asi 15 lidí. Po chvilce vbíháme znovu ke kostelu a tam stál konečně pořadatel a ten nám říkal, že jsme tudy měli běžet dolu a ne nahoru. Nasranost naší skupiny dosáhla na nový level a nevím kdo, po chvilce váhání, se rozběhnul do cílové brány a my všichni jsme šli za ním. Říkali jsme si s Honzou Ludvíkem, že už běžíme zbytečně, že je po závodě, že nám tohle nemůžou uznat. Běželi jsme volně do druhého okruhu.

Druhý okruh jsme už na křižovatce u kostela viděli nějakou ženu-pořadatelku, která ukazovala správný směr. Běželi jsme tedy druhý okruh správně a v tu chvíli nasranost minimálně mě a Honzi Ludvíka dosáhla vrcholu. Proč tam ta ženská nestála od začátku ? Máme po závodě, co se tady budeme honit zbytečně ? Nonic, běžíme dál, proplétáme se davem běžců krátké tratě a v seběhu za to vzal Jirka Brodmann a tak jsem si zazávodil aspoň s Honzou a Jirkou. V sebězích mi utíkali, na rovině jsme byli vyrovnaní a ve výbězích jsem byl rychlejší. Závěrečný kopec do cíle jsem si dal doraz a šel jsem před kluky a užil jsem si aspoň trochu závodění.

Do cíle jsem doběhnul jako první, samozřejmě jsme to hned hlásili pořadatelům. Vítěz David Vaš dobíhal asi dvě minuty po nás. Šel jsem se vyklusat a pak jsem šel za Sváťou a zrovna řešil s Davidem, jak to udělat, aby David byl ve výsledcích první a ne až devátý za naší skupinou, která si zkrátila trať. Navrhnul nám přidat 6 minut, Martin s tím souhlasil, takže se nás 8 lidí šouplo za Davida.

Postupně vycházelo najevo, kolik lidí po trase bloudilo a že my jsme dopadli nakonec velmi dobře. Zkrátili jsme si trať o 1.2 km. Někteří běžci si přidali 400 metrů, někdo 800 metrů a pár lidí si prodloužilo trať i o kilometr na 13 km. Co jsem slyšel, tak bylo nejméně 5 variant tras mezi 11 km a 13 km, prostě orienťák, jinak to nazvat nejde. Někdo si zkrátil první kolo jako my, Jirka Jansa to druhé. Občas někoho poslal pořadatel špatně, jako třeba Janu.

V poutním domě bylo krásné zázemí, kavárna, občerstvení a pro běžce byla venku na výběr zdarma gulášovka a bramboračka. Vyhlášení proběhlo už rychle, ale ve výsledcích chybělo asi 8 lidí, kterým nesepnul čip při průběhu do dalšího kola. Pár lidí si prohodilo čip 🙂 Výsledky se dávaly dohromady dlouho do večera. Nakonec se to povedlo a body do poháru jsou.

Já skončil celkově devátý a vyšla i bedna v kategorii 40-49 let, takže spokojenost. Měl jsem tempo 4:21/km, potěšilo mě, že vítěz mojí kategorie Jerguš běžel 4:19/km, to je na dostřel 🙂

Ze 148 účastníků bylo penalizováno 14 běžců.

Výsledky

Fotky

Večer ještě reg.vyjetí na kole 10 km.

ne – běh 10 km 5:55/km TF 119 RPE 1 rege. na pivo

Celkem 5x běh 65 km, 1x kolo, 2x posilování
Celkem za týden 8,5 hod. aktivit

Tento týden jsem odběhal dva kvalitní tréninky (včetně závodu) a jeden delší běh v kopcích, tak by mohla být v příštích týdnech síla i rychlost dobrá.

2.TÝDEN

po – posilování 49 minut
út – závod 6 km (+99m)

Pájův běh Křemží 19.5.2026 – 3. místo čas 25:11

Dětský pohárový závod, vyrazili jsme s Jindrou běhat. Jindra vybojoval druhé místo na trati 2 km, já běžel 6 km.

Hlavní závod odstartoval v 18:23. Přišel nás pozdravit i Honza Macoun a říkal, že nechá vyhrát někoho jiného, to mě potěšilo. Já to zkusil narvat. Od startu jsem šel do čela a zkoušel jsem utrhnout všechny soupeře. Pavel mě ale do trháku nepustil.

Na konci druhého kola jsem byl hotovej, zařadil jsem zpátečku a běžel jsem za Pavlem jeho tempo s tím, že si to tedy rozdáme až v posledním kopci o vítězství.

Jenže jsme dost zpomalili v třetím kole a dotáhnul se k nám nějaký borec (Tomáš Prokeš) s mega dlouhýma nohama a ten tam pak narval finálový kopec jako Spiderman a Pavel šel po něm. Já už neměl vůbec sílu finišovat a úplně jsem ten finiš vypustil a spokojil jsem se se třetím místem.

Další bedna, to se počítá. Čas 25:11 tempo 4:05/km TF 171 RPE 7

Moje výsledky na Běhu Křemží

2026 čas 25:11 3. místo
2025 čas 24:57 2. místo
2024 čas 25:22 4. místo
2023 čas 24:52 2. místo
2022 čas 24:06 3. místo

Výsledky

st – běh 11 km 5:35/km TF 120 RPE 2
Asi třikrát jsem zastavil, potřetí to bylo v ČEZ Areálu Vltava, kde se zrovna promítal hokej a točilo pivo, tak jsem doplnil vitamíny a domotal se domů 😀

čt – posilování 65 min.
pá – běh 7 km + 7×100 5:19/km TF 131 RPE 3
Strašně těžký nohy dneska, ale kardio skvělý a úžasné letní slunečné počasí tento týden.

so – závod 7.5 km (+130m) 4:20/km TF 169 RPE 7 + plavání Cep

Římovský běh pro úsměv 7.5 km 23.5.2026 – 4. místo čas 32:04

V Římově se konal 11. ročník a já běžel poprvé, moc hezká akce. Po doběhu asi 300 lidí! na krátké 2 km trati se náš běh s účastí hodně přes sto lidí odstartoval v 15:31.

Měl jsem chuť si zazávodit kopcovité trati a rozbíhal jsem to těsně za čelní skupinkou společně s Jirkou Brodmannem a Lucií Sekanovou. Na třetím kilometru byl hodně technický seběh a já ztratil úplně kontakt a neměl jsem ani chuť se snažit dotahovat na té dlouhatánské rovině až do 5.5 km. Přede mnou byli 3 muži a 1 žena, věděl jsem, že se tady na kategorie nehraje a že mám úplně tuhý nohy, tak jsem jen tiše trpěl.

Na 4. km mě doběhl Pavel Skalka a tak jsem měl aspoň parťáka na pokec. Někde v dáli za náma běžel Honza Petrou. Poslední kilometr byl do kopce a to už jsem si šel vlastním tempem a doběhnul jsem na pátém místě a jako 4. muž v cíli.

Tempo 4:20/km, po odečtení terénu GAP 4:08/km, to byl spíše tempový běh než závodní úsilí. Bylo vedro, 25°C a tak měla tato aktivita i aklimatizační efekt (už jsem na 14%, podle garmina).

Fotky

Fotky z trati

Výsledky

ne – běh na Kleť 17 km (+558m) 6:31/km RPE 2 + plavání Třísov 10 minut

Celkem 5x běh 60 km, 2x posilování, 2x plavání
Celkem za týden 8,5 hod. aktivit

V týdnu jsem odběhal dva kvalitní kopcovité běhy a jeden delší běh v kopcích, nastoupáno 1000 metrů.

3.TÝDEN

po – VOLNO
Mám letos už 16 odběhaných závodů. Ale jenom 7 z těch 16 závodů jsem běžel závodním tempem. Můj cíl je teď trénovat v kopcích a to hlavně seběhy na velké závody, Milovy už za 4 týdny a Haidmuhle za 9 týdnů.

út – běh na Kleť 13 km (+615m) 6:52/km TF 135 RPE 5 + plavání Třísov 10 minut
Seběh z Kletě na parkoviště jsem šel svižněji za 13:18.

st – posilování 61 minut + běh 7 km + 6×100 5:47/km TF 126 RPE 1
Běželo se mi nečekaně lehce po fitku, fakt dobrý pocit, 6 rovinek k tomu, adaptace na teplo 29% -> 35%.

čt – kolo 23 km
Objednal jsem si dneska silničku Van Rysel, dodání za týden. Tak jsem si šlápnul ještě na bajku, abych pak nezačínal z nuly 😀

pá – posilování 34 minut + klus + 7×100 6:01/km TF 124 RPE 1

so – běh na Kluka s Míšou 3.5 km + závod 21 km 4:00/km TF 169 RPE 10

Mattoni Running Festival České Budějovice 21 km 30.5.2026 – 87. místo čas 1:25:03

87. místo z celkem 3784 běžců a 7. místo z 232 běžců v kategorii M45

Největší běžecká událost ve městě, 14. ročník a já běžel po jedenácté hlavní závod – půlmaraton. Start byl klasicky v 19:00. Počasí se před závodem vybouřilo a bylo příjemných 21° a podmínky celkem dobré na běhání ve městě po kostkách a silnicích 🙂 Atmosféra byla skvělá.

Rozbíhal jsem to ve skupince s vodičem na 1:24 Lukášem Kuželem, už jsem s ním běžel před měsícem maraton v Praze. Zkoušel jsem do sebe cpát gely už po 5 km (po 20 minutách) a Lukáš nám radil, ať se poléváme při každé příležitosti.

Desítka za 39:53 (3:59/km), to byla ještě velká paráda a spokojenost. Od 11. km už to bylo slabší a 13. km po zanádražce byl úplně nejhorší z celého závodu a nejpomalejší (4:09), to mě nebavilo a 14. km podobný (4:07). Pak se trasa začala vracet zpět do centra a já jsem znovu ožil. Od 15. km až do cíle jsem předbíhal spoustu lidí a 18. km jsem tam zandal za 3:57. Do cíle jsem doběhnul v čase 1:25:03.

Byl to můj pátý nejrychlejší půlmaraton v ČB, vlastně čtvrtý, v kovidovém roce 2021 se běželo až na podzim za ideálních podmínek a to se nedá srovnávat 😀 Takže spokojenost, Míša fandila na trati, mám od ní spoustu videí a fotek, díky.

Ve skupině na 1:24 s náma začínal také influencer Hrdý plešoun. Emil natáčí vtipná videa na YouTube ze závodů. Od 5.km zrychlil a zaběhnul 1:22. Vodič Lukáš splnil úkol a zaběhnul 1:24. Z pohárových běžců mě porazil také Pavel Krejcar 1:23 a Jerguš skvělých 1:21. A za mnou těsně dobíhal Michal a Tomáš. Jinak to vyhrál nějaký španěl za 1:03, z čechů byl nejlepší Patrik Vebr 1:06.

Videa od Míši

MOJE VÝSLEDKY NA BUDĚJCKÉM PŮLMARATONU

2013: čas 1:54:43 778. místo
2014: čas 1:37:19 217. místo
2015: čas 1:35:23 120. místo
2016: čas 1:25:08 66. místo
2017: čas 1:24:29 44. místo
2018: čas 1:23:03 66. místo
2019: čas 1:29:53 120. místo
2020: nekonalo se – covid 19
2021: čas 1:22:33 39. místo
2022: čas 1:23:27 27. místo
2023: čas 1:26:25 58. místo
2024: neběžel jsem
2025: štafeta 4x5km 1. místo
2026: čas 1:25:03 87. místo

ne – běh 6 km 5:59/km TF 114 RPE 1 + procházka 8 km s Míšou

Celkem 5x běh 60 km, 1x kolo, 2x posilování
Celkem za týden 7 hodin (13,5 hodin i s procházkama)

V týdnu jsem se snažil udržet tréninky v kopcích na letní závody (nastoupáno +1095 m), to mě asi stálo nějaké síly na sobotní půlmaraton, takže to tempo 4:00/km na 21 km je vlastně super výsledek.

4.TÝDEN

po – VOLNO + procházka s Míšou 5 km

Za květen 2026 odběháno 290 km.


út – běh 10 km 4:59/km TF 134 RPE 2
st – běh na Kleť 13 km (+645m) 6:16/km TF 139 RPE 6
Segment Vrcholovka Kleť po červené čas 9:47 minut (14./52) a seběh z Kletě čas 13:03 minut (5./61 pokusů), zlepšení o 15 vteřin proti minulému týdnu.
čt – posilování 54 minut
pá – kolo 7 km + klus+7×100 6 km 5:54/km RPE 1
Koupil jsem si poprvé v životě silniční kolo, o kterém jsem už roky snil. Doteď jsem cyklistiku jen obdivně sledoval v telce. Volba padla na Van Rysel EDR AF2 s řazením Shimano Tiagra 2×10. Novinka v nabídce Decathlonu, je to designově vylepšený model AF, osvědčené kolo. Přišlo mi to jako nejlepší volba, než vyhazovat 60 tisíc za karbon a lepší řazení, ale zase nechtěl jsem úplný základ, poměr cena/výkon tady myslím si vychází skvěle. Váží přes 10 kg, rám XL. K tomu jsem dokoupil SPD pedály.

so – závod 10 km (+320m)

Běh na Kohout 6.6.2026 – 9. místo čas 42:28

Do Besednice jsme vyrazili s Míšou a Zuzkou. Miluju kopcovité závody jako je Běh na Kohout, tak jsem pomýšlel na dobré umístění. K mé nelibosti přijela velká konkurence, protože to letos byl poprvé a naposledy pohárový závod. Účast byla 91 dospělých oproti běžným 50-60.

Start byl v 11:49 na zapískání paní rozhodčí, bez čipů. Rozbíhal jsem to kolem 8. místa ve společnosti Roberta a Petra, kousek za mnou byl i Honza. Na čele letěli vlčáci v čele s Davidem a Honzou Macounem + pár neznámých týpků.

Na druhém kilometru už jsem nemohl a když nemůžeš, přidej víc. Podle tepů jsem měl pořád rezervu, jen ty nohy po půlmaratonu jaksi nešly roztočit. Překvapila mě občerstvovačka dost daleko před vrcholem, kopnul jsem tam vodu a říkal jsem si, že moje pozice už lepší být nemohla, Robert mi pokaždé utekl a teď jsem byl za ním v háku.

Seběh komentovat nebudu, naprostá tragédie v mém podání a Honza Gregor jenom prosvištěl kolem mě a já jen eliminoval škody. Jak praví pravidlo, otočení znamená projev slabosti, tak jsem se neotáčel a nevěděl jsem, kdo je za mnou. Čekal jsem za zády krvelačný dav šelem, který po mně jdou.

Asi jsem nezažil už dlouho takovou bolest, jako byla dnes a pocitově mi přišlo, že běžím pomalu a že mě tam převálcujou další. Asi 500 metrů před cílem jsem se otočil a nikdo za mnou, nechtělo se mi tomu věřit a běžel jsem proto nadoraz až do cíle.

Někdo mi tam hlásil, že jsem 11., přitom jsem doběhnul 9. A vyšlo mi to i na bednu v kategorii, další druhé místo do sbírky, krásný. Jsem spokojený s časem, výkonem a umístěním. Byl to perfektní trénink na akce, které mě čekají v dalších týdnech, další závod asi až Ždárské vrchy 21. června (Běhej Lesy 22km), start až v 11:20.

Fotky Darina P.

Videa od Míši

Moje výsledky v Běhu na Kohout

2018 čas 40:19 6. místo
2022 čas 41:22 2. místo
2023 čas 42:03 9. místo
2025 čas 43:10 3. místo
2026 čas 42:28 9. místo

ne – posilování 67 minut + kolo 53 km s Míšou + plavání 25 minut s Jindrou
První vyjížďka na nové silničce, historický okamžik, přepište dějiny, já mám nové kolo a léto začíná. Konečně se nemusím dřít jako debil při jízdě po silnici a dostanu se na nová místa. Navíc chci zkusit ještě letos první triatlon 27.6. a první cyklistický závod 12.9.

Celkem 4x běh 42 km, 1x kolo 53 km, 2x posilování, 1x plavání
Celkem za týden 10 hod. aktivit

K tomu 18 km nachozeno. Velmi výživný týden.