Tréninky a závody 15.4.2024 – 12.5.2024

1.TÝDEN – běh 38 km
2.TÝDEN – běh 75 km
3.TÝDEN – běh 47 km
4.TÝDEN – běh 56 km

Na začátek cyklu malá úvaha nad tréninkovým procesem. Od ledna chodím 2-3x týdně do posilovny, 15 týdnů posilování. A méně běhám. To se projevilo na váze, přibral jsem 6 kg (78,5 kg -> 84,5 kg).

Jak je vidět na grafu aktivit z aplikace Strava, celkově trávím tréninkem méně času. Omezil jsem hlavně dlouhé běhy, už neběhám 6x týdně, ale jen 3-4x týdně. Hodně to zkresluje kolo v letních měsících.

V posledních týdnech jsem běžel 4 závody, GP Kamenný Újezd za 49:41 (o 2 minuty pomaleji než v roce 2019), RunTour ČB za 39:52 (o minutu pomaleji než loni), T2 běh nepočítám, Velikonoční běh v tempu 3:59 ve zvlněném terénu nemám s čím srovnávat. Pocitově se mi běhá dobře, chybí rychlost, chci zařadit nějaké krátké intervaly.

Chtěl bych váhu držet pod 85 kg, dál posilovat 2x týdně a více běhat. Asi bych měl zase začít hlídat výživu, jím všechno a hodně 🙂 Tuk vzrostl z 18,6% na 22 %. Svaly ze 60,5 kg na 62,5 kg.

1.TÝDEN

V úterý jsem odběhal po dlouhé době rychlostní trénink 10×400, to by mě mohlo nakopnout.

Běh na Kleť 20.4.2024 – 7.místo

Třetí závod JBP v tomto roce, trasa z ČK na Kleť 6,2 km s převýšením cca 550 metrů, běh do vrchu. Účast asi 65 lidí. O víkendu se toho běželo spoustu, tak byla slabší konkurence. Já to 4 roky neběžel, vždy mi do toho vlezlo něco jiného, např. Běh kolem Hluboké. Letos jsem chtěl hlavně kvůli bodů do týmu CBFirst!.

Na startu pršelo, v cíli sněžilo, teplota kolem nuly. Trať byla v pohodě, neklouzalo mi to. Rozbíhal jsem to trochu volněji, první kilometr o 15 vteřin pomaleji než v roce 2019 asi tak na 8. místě. U modrého obrazu mě předbíhal Jerguš a měl pak nepatrný náskok až do Čtyřmezí. Pak následovalo stoupání na Malou Kleť a Jerguš doběhnul kluka v oranžovém dresu na 5.místě, běželi spolu, já měl odstup asi 30 metrů. Vůbec mi nešly nohy, v tréninku jsem tuhle pasáž běžel mnohem rychleji, nechápu, škoda. Pod hvězdárnou na rovince 1 km do cíle už měli velký náskok a poslední stoupání pod vrcholem jsem už neměl o co bojovat, za mnou nikdo nebyl vidět a doběhnul jsem sám na 7.místě.

Čas 37:24 mě nepotěšil. V roce 2019 jsem běžel o 3,5 minuty rychleji. Ráno jsem se vážil a mám 85 kg. O 7 kg více než v roce 2019, to je do toho kopce velký rozdíl. Průměrná TF 169, vždy mívám při závodech kolem 174, i minulou sobotu na RunTour, takže tam dnes rezerva byla veliká. Je to škoda, mohlo to být tak o tři místa lepší výsledek. Nemám naběháno tolik, takže bych měl být spokojen.

Vyhrál Honza Macoun, druhý Honza Bláha a třetí Jirka Nevoral, čtvrtý Honza Gregor, pátýho neznám, šestý Jerguš Jančúch, sedmý já. Za mnou tuším dobíhal Roman Hommer a dál nevím, asi Honza Kovář, Michal Stach. Byla fajn parta, výklus dolu 6 km, tam hostina, na vyhlašování jsem nečekal, asi jsem skončil 4. nebo 5. v kategorii za Jergušem. Vyhrál Jirka, Honza byl druhý.

Další závod JBP mají být středa 1.května Sudoměřice, 10 km pěknou přírodou. V ten den se běhá na Kleť opakované výstupy, pak ještě pěkný běh na Kozí Hrádek a navíc 4.května v Dolním Dvořišti. Tak si vyberte. Láká mě i Trhovosvinenská padesátka 27.dubna, krásná akce, letos se půjde ze Svinů směr Třeboň 🙂

Fotoalbum z běhu na rajčeti

Celkem za týden běh 38 km, 2x posilování

2.TÝDEN

V sobotu chci dát pochod Trhovosvinenská padesátka (letos 10.ročník), krátkou trasu, jakožto „odtučňovací“ dlouhý běh/chůze 55 km v pomalém tempu :-), má být i docela teplo, vystartuju tak v 7:30 (hospoda v Domaníně cca 23.km bude otevřena až od 9:30, abych dostal polívku), trasa z Trhových Svinů směr Hluboká u Borovan, Domanín. https://pochodsviny.cz/ Bude to moje již 3. účast.

Pokaždé je jiná trasa, tak se to nedá srovnávat. Podle Garmin by se mělo nastoupat jen 703 m na 54 km, tak to bude podobné jako loni. Cíl je stejný, Buškův Hamr. Trasa zde. Loni startovalo 459 lidí dohromady na obou trasách 100 a 50, letos je přihlášeno zatím na stovku 95 lidí a na padesátku 484 lidí !!! Rekord opět překonán, ty kráso, hustý. Těším se. Potřebuju dlouhé běhy, potrénovat vytrvalost, tohle se mi perfektně hodí.

Ve středu jsem dal rychlostní trénink 5×800 navazující na minulý týden 10×400, tentokrát sám. Teď když běhám závody, tak v tom vidím smysl, trénovat krátké intervaly. Povedlo se mi to odběhat dokonce rychleji, v průměru 3:28/km, tak asi forma jde nahoru.

Jestli se na tom pochodu neodrovnám, tak bych ve středu 1.5. asi šel pohárové údolí vzdechů, zdravím Lindu Palivců 🙂 V poháru jsme stále první s týmem CBFirst!, potřebujeme udržet pozice.

Trhovosvinenská padesátka 55 km 27.4.2024 čas 5:51:08

Už potřetí jsem se přihlásil na start 55 km. Jinak klobouk dolu před lidma, co běželi už od pátku večer dlouhou trasu 108 km, běželo ji skoro 100 lidí, to bych nedal, šílená představa.

Na krátkou trasu 55 km bylo přihlášeno 487 lidí. Loni jsem to šel za 7:07. Letos jsem si dal za cíl dát to za 6 hodin, i když byla jiná trasa.

Odstartoval jsem v 7:44 (bylo povoleno startovat kdykoliv mezi 6:00 a 9:00), na startu bylo asi 10°C, stačilo mi tričko a větrovka, tu jsem po 15 km sundal. Vzal jsem si lehké silniční závodky Kiprun KS 900 Light, perfektní boty. Flašku 250ml do vaku, nějaké tyčky, gel, magnézko a od začátku jsem běžel. Ze začátku to byl dav lidí všude po trati, to bylo super. Hned zkraje jsem potkával Veroniku Šindelářovou s partou holek. Na 18.km jsem míjel Davida a Radku Ardamiců, David mě trochu znejistěl, že už funím takhle brzo 🙂 Jo no, v tu chvíli jsem to hnal cca 5:10/km.

Po 23 km přišla první ze dvou občerstvovaček, hospoda v Domaníně měla otevírat v 9:30, já tam dorazil v 9:43 a polívka byla už nachystaná, vyšlo mi to krásně, perfektní. Na 30.km jsem zakopnul v lese a rozbil jsem si koleno, nic hroznýho, chvíli po tom jsem zapomněl odbočit a běžel rovně, proti mě šel pán a to bylo divný, kouknul jsem na trasu v aplikaci mapy.cz (ta se mi osvědčila už loni) a vracel se, jen 500 metrů navíc. Aspoň jsem zjistil, že mám běžet po zelené turistické. Na jedné z kontrol asi 28.km jsem potkával Šárku Hýskovou, ptal jsem se jí, jestli jde stovku, říkala, že ne, že jde jen dětskou 55 km, to mě pobavilo, pro mě to dětská trasa teda není, delší jsem nikdy neběžel 🙂

Druhá občerstvovačka s chlebama v Jílovicích na 38.km mě také moc nezdržela, pokecal jsem s Honzou Ježkem.

Jinak všude po trase rybníky, hodně rybníků, oteplilo se někam k 25° na slunci a v jednu chvíli jsem to už nevydržel, sundal boty a vlezl jsem do vody. V tu chvíli mě předbíhal první a zároveň poslední člověk za celou dobu Jirka Študlar s doprovodem, také jen malinké zdržení 🙂

Metou maratonu jsem probíhal v čase 4:10 hod a 50 km jsem měl za 5:09 hod. (osobní rekord). Ještě jsem stihnul na 54.km v centru Trhových Svinů podruhé špatně odbočit a probíhal jsem tam nějakou svatbou kolem kostela 🙂 Ve výsledku to nebylo nic navíc, spíše zkratka. Do cíle na Buškův Hamr jsem dorazil v 13:36 v čase 5:51:08. To je průměrné tempo 6:21/km. V cíli klobása a pivo, pochválil jsem Jirkovi trasu, byla moc pěkná, cestou k autu jsem ještě potkával Simču a plácal jsem si s dobíhajícíma.

Ten výsledný čas mě hodně potěšil, splnil jsem si cíl. Dal jsem si osobák na 50k.

Příští rok jdu zase. Akorát příště vyrazím později, ke konci už jsem moc lidí nepotkával.

Celkem za týden 75 km, 1x posilování

3.TÝDEN

Ve středu bude volno a má být hezky. Spousta akcí k tomu.

Běh údolím vzdechů Sudoměřice 1.5.2024 – 5.místo

Závod na 10 km, zvlněný terén, napůl kros, napůl zpevněné cesty. Třetí účast v Sudoměřicích, naposledy jsem tam běžel před 5 lety, ale letos to bylo zařazeno do poháru, tak jsem vyrazil. Účast nebyla vysoká. Spousta lidí vyrazila na Kleť nebo se šetří na triatlon. Počasí letní, slunečno. Od startu si hlídal první místo Chris Nymburg, za ním dvojice Jirka Nevoral a Honza Gregor, Honza pak šel na druhé místo a Jirka doběhnul třetí. Já běžel první dva kilometry čtvrtý, pak mě předběhnul Jerguš, jako na Kleti, jsem se ho neudržel.

Asi po 3 kilometrech mě doběhnul Michal a běželi jsme dlouho spolu na pátém a šestém místě, odstup na čtvrtého Jerguše byl pořád tak 150 metrů a trochu mě to štvalo, protože jsem byl mimo stupně vítězů, ale neměl jsem na to zrychlit. Michal si běžel pro vítězství ve své kategorii. Navíc se na nás začal dotahovat Láďa Beran, o němž jsem si mylně myslel, že je v mojí kategorii 40-49 let. Ve skutečnosti je Láďa mladší a byl to soupeř Michala, jsem se ho bál zbytečně 🙂

Foukal silný vítr a bylo vedro. Povedlo se mi získat náskok v seběhu té zřiceniny hradu Borotín na 8.km a následném výběhu na hrad. Pak mi trochu došlo, foukalo silně proti a měl jsem pocit, že skoro stojím, pořád jsem se otáčel, Michal byl jen kousek za mnou a Láďu jsem neviděl. Říkal jsem si, že doběhnout pátý nebo šestý bude super, zase zlepšení. Takže páté místo v pohárovém závodě pěkný. Jsem spokojený s výsledkem. Fajn parta lidí a i když jsem nebyl na bedně, tak to stálo za to.

Výsledný čas 43:14 je bídný ve srovnání s rokem 2019, kdy jsem tam běžel za 39:59. No jo no, měl jsem tuhý nohy po tom ultra maratonu před 4 dny, běželo se mi celý závod těžce. Aspoň budou pěkný body do týmu CBFirst!, Honza vyhrál kategorii, já byl čtvrtý, celkově Honza druhý a já pátý. Štěpán neběžel. První místo v týmech snad udržíme. Příští dva závody JBP v Sezimově Ústí na 12 km a Třeboni asi vynechám, nehodí se mi časově a mám pak v plánu dva horské půlmaratony (Písek 25.5. a Železná Ruda 1.6), na to chci být připraven.

Fotky od Martina Pekaře, díky.

Fotky rajce

Výsledky od Lindy dorazily.

Celkem za týden běh 47 km

4.TÝDEN

V týdnu se žádné pěkné závody nekonají. Vlastně koná, ale ten Vltava run mě neláká, podél Vltavy běhám celoročně, ble. Na jaře jsem odběhal 7 závodů, to stačilo. Je třeba se připravit na horké léto. Pojedu dál posilovnu, přidám zase i nohy. Saunu dávám tak 1x za 14 dní, když už mě všechno bolí a potřebuji regenerovat. Tu jsem také zařadil teprve letos, stejně jako fitko. Začnu i šlapat na kole. A samozřejmě budu běhat, co to půjde.

úterý – rychlostní intervaly 8×500 P2
3:52-3:30-3:30-3:32-3:26-3:32-3:27/km

čtvrtek – dlouhý běh 21 km …směr Hluboká, běželo se mi krásně, tak jsem si to pořádně protáhnul až na zámek a pak jsem trochu litoval cestou zpět, ještě že tekla voda ve vodáckém areálu ve Vrbném 🙂

Celkem za týden běh 56 km, kolo 31 km, 3x posilovna.

V tomto týdnu jsem odmakal 12 hodin !!! + 2 hodiny sauna. Cítím se hodně unavený.