Meditace

meditacePo většinu času našeho života se naše mysl pohybuje v oblasti prostředního vědomí, při kterém si uvědomujeme pouze malou část svých schopností. Pomocí soustředění mysli se můžeme dostat do jiných sfér vědomí. Tomuto cvičení se říká meditace.

Účinky meditace

  • pokles nespavosti
  • snížený stres
  • zvýšená schopnost soustředit se
  • lepší paměť
  • duševní pohoda

Jak začít

Nejdříve je nutné zaujmout pohodlnou pozici v sedě, při které dokážeme vydržet v klidu delší dobu (min. 30 minut) tak, aby nás nezačalo nic tlačit nebo dokonce bolet. Většina lidí nebude schopná vydržet sedět na zemi, ale to se dá napravit například cvičením jógy (posílením svalů).

Jak zůstat v přítomnosti

Při meditaci musí vaše vědomí zůstat v přítomnosti .Nesmíte myslet na nic jiného, soustřeďte svou mysl na jeden bod. Tohoto stavu lze dosáhnout například pomocí dechu, obrázku, zvuku nebo mantry.

Jak zůstat v přítomnosti, ubránit se manipulacím a dosáhnout vyššího vědomí je také nádherně popsáno v knize Transformace vědomí od Petra Keltnera (tuto knihu lze zakoupit také elektronicky).

Nebo se koukněte na videa, kde o tom mluví David Icke. Tam se dozvíte, že klíčem k úspěchu je ticho. Když je člověk v tichosti, dostane se „někam jinam“. K tomu je ale třeba nebát se ticha, protože zvuk, hluk, rámus nás udržuje v realitě našich pěti smyslů. Ve stavu ticha přichází pochopení, protože se zpřístupní další úrovně vědomí (mimo pět smyslů), např. inspirace, vhled, intuice.

Meditace podle Buddhy přináší moudrost a naopak nedostatek meditace znamená nevědomost. Meditace je úžasná výprava za sebepoznáním.

Meditační hudbu najdete na Youtube nebo ji lze snadno sehnat např. přes iTunes. V tomto stavu získáte přístup k nižšímu vědomí a svým dalším schopnostem. Budete fungovat jako pozorovatel svých myšlenek, obrazů a vzpomínek, ke kterým nemáte v prostředním vědomí přístup. Přenesete si je do svého vědomí, kde můžete odhalit, jak se chováte, jak komunikujete, proč se rozčilujete a budete se moci odprostit od těchto odhalení.

Vyšší vědomí

Až prozkoumáte nižší vědomí a pročistíte ho, přesunete se k vyššímu vědomí. Ve vyšším vědomí najdete nekonečné vědění a dají se v něm probudit intuitivní schopnosti a tvořivost. Tomu se říká hluboká meditace. Pokud se vám to podaří, stane se z vás jedinec s nejvyšším (plným) vědomím a seberealizací.

Podle některých knih žili v dávnověku plně vědomé bytosti s harmonií těla, duše i ducha. Lidé měli duchovní sílu a nadhled, tehdy vznikaly nádherné a monumentální stavby, které ani dnes nedokážeme postavit s naší „pokročilou“ technikou (např. pyramida v Gize).

meditační hudba (zkuste např. ÓM s frekvencí srdeční čakry 432 Hz (místo „běžných“ 440 Hz) http://www.youtube.com/watch?v=100jyoCAC9g , frekvence lásky http://www.youtube.com/watch?v=CQUGUDc-fZQ)

Zdroje

Anatomy of Yoga for Posture and Health (2010, Nikola Jenkins a Leigh Brandon)