Jak si zlepšit zdraví a zdravě jíst

Když jsem začínal s běháním před 3 lety, tak jsem měl téměř celoročně rýmičku a cca 3-5x za rok jsem měl nějaké příznaky nachlazení nebo virózy. Býval jsem unavený, protivný a bez energie. Přečetl jsem spoustu knih a všude se píše to samé. Pravidelně cvičte a jezte zdravě. Ale co to znamená zdravě jíst ?
Po pravidelném běhání v posledních letech na sobě pozoruju, že se mi zlepšilo zdraví a mám spoustu energie. Určitě to nějak souvisí se zdravou stravou. Začal jsem konzumovat více ovoce a zeleniny.

ZdRAWá strava

Jak je známo, teplotně nezničená zelenina působí na tělo vysoce zásadotvorně. Ovoce je také zásadotvorné. Naopak cukr, maso, těstoviny, rafinovaná pšeničná mouka, bílá rýže, mléčné výrobky, káva, limonády silně zakyselují. Pokud tělo nemá dostatek zásaditých látek, tak je odebírá např. v podobě vápníku z kostí apod. Pak mohou vznikat nemoci. Takže je důležité pro zachování zdraví konzumovat hodně syrové (RAW) zeleniny a ovoce. Kromě těchto potravin působí na tělo zásaditě např. studená voda. Dobré je také spát v chladné místnosti a vyhýbat se stresu.

Jak zlepšit imunitu

Pro zlepšení imunity je dobré udržet v pohodě střevní mikroflóru tím, že budete zdravě jíst. Pokud to nestačí, tak existuje několik produktů, které dokážou pomoct.

Wobenzym

Pokud jde o imunitu, tak se mi už 2x osvědčil Wobenzym. Nechci dělat žádnou reklamu, ale myslím si, že opravdu funguje. Dříve jsem trpěl častou angínou, někdy až 6x do roka a doktor neuměl nic jiného, než mi pořád předepisovat antibiotika. Když jsem pak zkusil brát Wobenzym, tak jsem v dalších letech už angínu nedostal. Loni jsem byl v zimě neustále nachlazený, takže jsem opět po cca 5 letech nasadil kůru Wobenzymu a teď po roce mohu říci, že jsem byl nachlazený asi 2x v roce, ale jen slabě.

Chlorella

Chlorella je sladkovodní řasa, která obsahuje všechny vitamíny skupiny B včetně B12 + pár dalších (dohromady 20 vitamínů). Dále obsahuje vápník (dobrý pro kosti), hořčík, železo, chróm, antioxidanty a CGF (podporuje střevní mikroflóru). Také obsahuje kyseliny RNA a DNA, které jsou odpovědné za obnovu a růst buněk. A je v ní významné množství mastných kyselin, které čistí tepny (snižuje cholesterol).  60% obsahu tvoří bílkoviny, dohromady 19 aminokyselin včetně všech 8 neesenciálních (tělo si je nedokáže vyrobit) a chlorofyl (dobrý pro hojení ran). Pokud vypozoruji nějaké účinky, tak se o ně podělím. Ale už jen to složení vypadá super, takže proč to nezkusit.

Spirulina – zdroj železa, beta-karotenu a esenciálních aminokyselin

Spirulina patří mezi tzv. superpotraviny a doporučuje se pro sportovce díky vysokému obsahu živin. Jedná se o sladkovodní sinici, která se prodává ve formě tablet.

 

Co jíst v zimě/létě

Nedávno jsem se na několika webech dočetl, že by se v zimě nemělo jíst dovážené tropické ovoce, např. pomeranče, mandarinky, citróny, banány. Prý ochlazuje organismus! Citrusy by se měli konzumovat v létě, kdy je ochlazení těla žádoucí. To je pro mě novina, protože v prosinci jsou v obchodech nejvíce k dostání právě mandarinky a pomeranče. A údajně je největší chybou nacpat se mandarinkama, pokud je člověk už nachlazený a v dobrém úmyslu chce do těla dostat hodně vitamínů. Tím se tělo silně ochladí a člověka to tzv. „dorazí“. Žijeme v době, kdy se dá sehnat kterékoliv ovoce po celý rok, ale dříve to tak nebylo a funkce lidských orgánů na to dnes nejsou připravené. Místo citrusů by se měl příjem vitamínů nahradit místním ovocem a zeleninou, tzn. jablka, hrušky, mrkev, zelí.