JAK BĚHAT: Došlap na patu, špičku nebo celou nohu ?

Po cca 6 letech běhání už jsem vystřídal asi 10 párů bot a pořád se opakuje stejná vada a sice – sešlapaná pata u bot. Po shlédnutí fotek z posledního závodu už je mi jasné proč. Ačkoliv jsem si myslel, jak správně došlapuju na celou nohu, určitě tomu není tak po celou dobu, zřejmě při únavě došlapuju na patu. Největší opotřebení má pata na levé botě.

Nejčastější značky v mém botníku: New Balance (4 modely), Salming (2 modely), Mizuno, Adidas, Asics, Salomon. Aktuálně nejvíce používám silniční boty Salming Distance A2, Salming Speed 3, New Balance M1400YO3 a krosové (trailové) boty New Balance MT110AP2.

Jak vybrat správné boty na běh

Nad tím přemýšlím při každém nákupu. Zkoušel jsem boty hodně tlumené s velkým dropem pata/špička (10-14mm) i s minimálním (5 mm), výsledek je stejný. V poslední době mě začali pobolívat kolena a příčinou může být právě chybějící materiál na podrážce. Řešení: Hodit boty nemilosrdně do popelnice a koupit nové.

Výdrž bot sleduju pomocí aplikace Garmin Connect: Mizuno Wave Ultima 7 přes 1000 kilometrů/cena 3500 Kč, Salming Distance A2 863 km/cena 1400 Kč . Pro nákup nových bot mě bude zajímat poměr cena/výkon. Na internetu se píše výdrž bot v průměru 800-1200 km. Takže pokud běhám 3500 km za rok, spotřebuju minimálně 3 páry bot.

Salming Distance A2 je model z roku 2014, ale stále se dá sehnat na internetu (aktuálně duben 2017) za 1400 Kč včetně dopravy=pro mě jasná volba. Už jsem si zvyknul na ten nízký drop s minimálním tlumením a běhám s Distance všechny dlouhé běhy, běžel jsem v nich i maraton.

Došlap na patu

Snažím se došlapovat správně na celou nohu, ale ve velké únavě mi to asi moc nejde viz. fotky.

doslap_na_patudoslap_na_patu2doslap_na_patu3

Boty Salming Distance A2 letí do popelnice po 863 km

Sešlapaná pata u Salming Distance A2 (odběháno 863 km)