1. TÝDEN 5x běh 66 km, 2x plavání, 2x posilování
2. TÝDEN 4x běh 52 km, 1x plavání, 1x posilování
3. TÝDEN 4x běh 56 km, 1x plavání, 2x posilování
4. TÝDEN 4x běh 60 km, 1x hokej, 1x posilování

CELKEM 17x běh 234 km

1. TÝDEN

po – dlouhý běh 22.16 km, tempo 4:32/km, posledních 5km stupňovaně až na 4:06/km (podle Strava jsem měl půlmaraton za 1:36:26)

závěrečný sprint – cca 20 metrů do cíle

Do závodu jsem šel s tím, že by se mi mohlo dnes podařit zaběhnout si osobák, který činil 38:54. A povedlo se, čas v cíli byl 38:01, takže nějakých 53 vteřin šlo dolu. Skvělý pocit. Na startu tlačenice jak blázen, nebylo kudy předbíhat pomalejší běžce v prvních pár stovkách metrů na oválu, co se postavili na start do první řady, i když výkonostně tam nepatřili, já si stoupnul asi do třetí řady. Od startu všichni letěli jako blázni, nechápal jsem to tempo a držel se trochu vzadu. Bylo to dost depresivní nechat si utéct snad 20 lidí na prvních kilometrech, ale již tak od 3. kilometru začínal ztrácet tempo jeden za druhým podle očekávání a já se posouval dopředu. Na 5. kilometru jsem probíhal v čase 19:02 (plán byl cca 19:10, takže to mě hodně povzbudilo) a držel jsem tempo. Druhá pětka byla podle výsledného času 18:59 a i když profil byl jiný, asi se dá říct, že se mi podařilo zaběhnout „pozitivní split“. V cíli jsem dobíhal na 10. místě absolutně a v kategorii do 40 let nevím, nečekal jsem na vyhlášení, ale bylo to někde mezi 6-8. místem. Jinak počasí bylo ideální běžecký – cca 12 stupňů a slunečno.

st – dopoledne plavání 45 minut + odpoledne posilování 45 minut
čt – stupňované tempo 15 km, mokro, zima…první podzimní výběh v trailových GTX botách
pá – měl jsem v plánu plavání, ale v bazénu bylo zavřeno, tak jsem dal rege.výklus 9 km tempem 5:18/km
so – čeká mě lesní běh v Písku…
ne – VOLNO

Běh kolem Ameriky 17.10.2015 – 5. místo

12115495_1043437112363654_2093156062119865836_n

Vbíháme do 3. nebo 4. kola, už si nepamatuju…

Potřetí během tří let jsem jel na lesní závod na 8 km do Písku. Závod se běhá na 5 kol v lesním terénu s těžkým stoupáním a kluzkým klesáním, takže pořádný krosík. Povedlo se mi zaběhnout opět lepší výsledek než v předchozích letech, čas 33:52 stačil ale jen na 5. místo stejně jako loni (to jsem měl čas 35:30, před 2 lety 39:22). Navíc má závod 3 různé trasy, pro mílaře, pro veterány a pro muže. Kdyby se počítalo všechno dohromady, asi bych skončil více vzadu. Závod mílařů měl asi jen 5 účastníků, ale na bedně byli samí atleti. Letos dostal každý účastník velikou pamětní medaili, šlo totiž o jubilejní 90. ročník tohoto běhu. Bylo to znát na vyšší účasti, co jsem koukal na závod žen, tam bylo opravdu početné pole.

3. TÝDEN

Tento týden žádný závod nepoběžím. Další závod plánuji až 28. října, to se běží ve Velešíně půlmaraton.

ne – běh s hůlkama, 1x Kleť volně, necelých 5km + večer posilování 40 minut

Celkem 4 běhy 56 km, z toho 2 hodně kvalitní tréninky. Bohužel ne celý týden se dařilo, některý dny spojené s velkou únavou a asi nějakou lehčí virózou, ač nerad, tak jsem raději hodně odpočíval a moc jsem toho nenatrénoval. Raději si odpustím pár tréninku, než abych potom musel vynechat celý týdny kvůli nemoci. Odpočinku v poslední době moc nebylo a čeká mě v příštím týdnu půlmaraton.

4. TÝDEN

Ve středu bude závod, tak jen lehce. V pondělí to vidím na 12-15 km a v úterý plavání.

po – lehký běh 12km, 5:00/km
út – VOLNO (chtěl jsem jít plavat, ale pořád mě ještě škrábe v krku)
st – závod

Velešínský půlmaraton 28.10.2015 – nový osobák 1:24:02

Velesin_2015_336

Poslední metry do cíle

Na tenhle závod jsem se těšil už dlouhou dobu, vlastně už od minulého roku, kdy jsem si tam zaběhnul tehdy skvělý čas 1:26:53. Tento výsledek mi vydržel jako rekord po celý rok. Po roce zase ve Velešíně, opravdu rychlá trať. No, v podstatě jsem letos běžel jenom jeden rovinatý půlmaraton v ČB, ale tam bylo během závodu tropické počasí a rychle to nešlo.

Dneska to rychle šlo, bylo nějakých 10 stupňů a bezvětří, ideální počasí na běh. Necítil jsem se v týdnu zrovna dobře a ještě den před závodem jsem zvažoval, že vůbec nepoběžím. Bolelo mě v krku a byl jsem celkově hodně unavený. Ale ráno v den závodu bylo vše OK, dokonce jsem si změřil i ranní tep. Sporttester ukázal 46 tepů, což je OK (DOPLNĚNÍ: Zpětně jsem zjistil, že moje klidová frekvence je 38, takže 46 je hodně zvýšená…) a tak jsem se tradičně nadopoval silným pressem, kolu jsem sbalil do batohu(nakonec jsem jí vůbec nepil) a ještě jsem zajel dokoupit presport gel a gely s příchutí koly a citronu.

Závod startoval v 11 hodin, byl jsem tam včas, takže jsem se stihnul v klidu převlíknout a rozběhat. Půl hodinky před startem jsem zblajznul Presport Enervit gel s příchutí koly, abych nedostal hlaďák, protože se běží v čase oběda a k snídani jsem měl jen jeden rohlík. I když jsem hlad neměl, určitě mě to pomohlo, minimálně psychicky. Na startu skoro všichni borci z JBP, z minulého ročníku a prostě konkurence hodně veliká. Už před výstřelem jsem věděl, že to na bednu nebude a úspěchem by bylo 10. místo.

Prvních pár kilometrů jsem se cítil hodně dobře a rozběhnul jsem to podle plánu lehce pod 4:00/km. Snažil jsem se nepřepálit začátek. Na občerstvovačce 7.5 km jsem zastavil na pití. Na značce 10 km jsem probíhal cca v čase 40:04 a byl jsem na nějakém 14. místě. Na 15. km jsem byl v čase 1:02 a nějaký drobný. Podařilo se mi doběhnot skupinku tří běžců, kteří se mi vzdálili po první občerstvovačce. Pak následovala občerstvovačka 16.5. km, kde jsem si dal Enervit gel (opravdu jsem doplňování energie nepodcenil)  a zastavil v klidu na zapití. Někdo mi tam radil, ať na ty tři běžce za mnou počkám a běžím s nima. V tu chvíli jsem měl náskok tak 30 metrů. To jsem taky měl v plánu a chvíli s nima běžel, ale po chvilce na trávení gelu jsem byl schopný zrychlit a vyrazil jsem zase kupředu. V tu chvíli jsem byl na 11. místě a přede mnou nikdo, jenom jsem zahlídnul v dálce jednoho běžce v červené bundě. Už jsem se smiřoval s tím, že skončím na 11. místě, ale toho běžce v bundě jsem začínal dobíhat a nakonec jsem ho na posledním kilometru předběhnul a zafinišoval v čase 1:24:02. To je tempo 3:58/km, s tím jsem spokojený.

velesinpulka15

Velešínský půlmaraton – analýza na Strava.com (podle naměřených dat jen 20.6 km)

Ještě před pár měsíci jsem nevěřil, že bych mohl zaběhnout půlmaraton tempem pod 4:00/km. Daří se mi držet na závodech vyrovnané tempo až do cíle. Mohlo to být možná ještě rychlejší, cítil jsem se nakonec dobře. Loni 16. a letos 10. místo, čas skoro o 3 minuty lepší, paráda.

Trochu mě mrzí u této trati, že všem běžcům co znám (3+já), Garmin hodinky ukazují vzdálenost závodu 20.7 km, to je o cca 400 metrů méně, než by měla správná půlmaratonská trať mít. Samozřejmě přesnost měření podle hodinek nelze brát vážně…

Výsledky najdete na webu JBP. Vyhrál Jirka Csirik s časem 1:18, ale bylo na něm vidět už od startu, že neběží naplno, neměl žádnou konkurenci.
čt – reg. výklus 10 km, 5:25/km
pá – VOLNO + posilování 40 minut
so – lehký běh 12 km, 5:03/km
ne – VOLNO + hokej

Kilometráž za říjen krásných 259 km i přes 3 závody a z toho plynoucí únavu. Jo, kdybych neměl potřebu pořád závodit, to by se ta 300 dala, zkusím příští měsíc. Chci stejně, maraton už jen za 84 dnů…